An observer moves towards a stationary source of sound, with a velocity one-fifth of the velocity of sound. What is the percentage increase in the apparent frequency?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5%
b
20%
c
zero
d
0.5%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When observer moves towards stationary source then apparent frequencyn' = [v+v0v]n = [v+v5v]n = 65n = 1.2 nIncrement in frequency = 0.2 n so percentage change infrequency = 0.2nn×100 = 20%