An observer is standing at a point O, at a distance of 100 cm from a convex lens of focal length 50 cm. A plane mirror is placed behind the lens at a distance of 150 cm from lens. The magnitude of velocity of her own image as seen by the observer, at the moment when the mirror just starts moving with a velocity of 10 cm/s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Towards right is 109 cm/s
b
towards right is 209 cm/s
c
Towards right is 109 cm/s
d
towards left is 209 cm/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V→I=2V→m−V→0⇒ V→I=2V→m∴ velocity of image in the plane mirror will be 20 cm/s in the direction of motion of mirror.First refraction at lens, Image is formed at I1f=1v−1u⇒150=1v−1−100⇒v=100Plane Mirror will form image at I'This I' will behave as object for, 2nd refraction in lens.u=−200cm1f=1v−1u⇒150=1v−1−200⇒v=2003∴dVdt=v2u2dudt=200322002dudt=209cm/s