In Ohm's law experiment, the reading of voltmeter across the resistor is 12.8 V and current through resistor is 0.30 A. Find the resistance of resistor.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
42.67Ω
b
42.667Ω
c
42.3Ω
d
43Ω
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Ohm's law,V=IR⇒R=Vl=12.80.30=42.667Ω=43Ω