An oil drop carrying a charge of 2 electrons has a mass of 3.2 × 10−17kg. If is falling freely in air with terminal speed. The electric field required to make the drop move upwards with the same speed is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 × 103 V/m
b
4 × 103 V/m
c
3 × 103 V/m
d
8 × 103 V/m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Without electric field when oil drop is moving downwards,mg = 6 π η r υUnder el. Filed of strength E, oil drop is to move upwards∴ Fe−mg=6 π η r υ=mg …using(i)(2 e) E=2 mg E=mge=3.2 × 10−17× 101.6 × 10−19 =2 × 103 Vm−1