An oil drop of radius 2 mm with density 3 gcm−3 is held stationary under a constant electric field 3.55×105Vm−1 in the Millikan’s oil experiment. What is the number of excess electrons that the oil drop will possess? Consider g=9.81 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.73×1010
b
4.8×1011
c
17.3×1010
d
17.3×1012
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Electric force is balanced by gravitational force. FE = FG ⇒ neE=mg ⇒n=mgeE=ρV×geE=3000×43π2×10-33×9.811.6×10-19×3.55×105 ⇒n=1.73×1010
An oil drop of radius 2 mm with density 3 gcm−3 is held stationary under a constant electric field 3.55×105Vm−1 in the Millikan’s oil experiment. What is the number of excess electrons that the oil drop will possess? Consider g=9.81 m/s2