One end of a copper rod of length 1 m and area of cross-section 4.0×10−4m2 is maintained at 100oC. At the other end of the rod ice is kept at 0oC. Neglecting the loss of heat from the surroundings, the mass of ice melted in 1 hour is p×10-1kg. The value of p is…….. Given, KCu=400W/m−K and Lf=2.88×105J/kg
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Thermal resistance of the rod,R=lKA=1.0(400)4×10−4=6.25K/W∴ Heat current, H= Temperature difference Thermal resistance =(100−0)6.25=16WHeat transferred in 1 h, Q=Ht ∵H=Qt=(16)(3600)=57600JNow, let m mass of ice melts in 1 h, thenm=QL (Q=mL)=576002.88×105=0.2kg
One end of a copper rod of length 1 m and area of cross-section 4.0×10−4m2 is maintained at 100oC. At the other end of the rod ice is kept at 0oC. Neglecting the loss of heat from the surroundings, the mass of ice melted in 1 hour is p×10-1kg. The value of p is…….. Given, KCu=400W/m−K and Lf=2.88×105J/kg