One end of a light string of length l is tied to a small sphere and the other end is attached to a fixed point O at the ceiling of a room. The sphere is gently released from rest when the string is horizontal. When the string is vertical, acceleration of the sphere is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2g
b
zero
c
g
d
g/2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(1)The sphere will follow a vertical circular path. At its lowest position, is speed is V.Conserving energy, 12 mV2=mgl ⇒ V=2gl∴ Acceleration at B, an=V2l=2gll=2g