One end of metal rod of 1 m length and cross-sectional area 1.0 cm2 is immersed in boiling water and other end in an ice chamber. If the thermal conductivity of the metal is 900 cal/ms°C and the latent heat of fusion of ice is 80 cal/g, find the amount of ice (in g) which will melt in one minute.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.75.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Rate of heat conduction through rod, ΔQΔt=KAΔθLΔQΔt=kAL(100)=900×10−4(1)×100=9.0cal/sIf m gram ice melts per second we usedQdt=mL9.0=m×80⇒m=9.080g/sHence the mass of ice melts in one minute, m′=9.080×60=6.75g
One end of metal rod of 1 m length and cross-sectional area 1.0 cm2 is immersed in boiling water and other end in an ice chamber. If the thermal conductivity of the metal is 900 cal/ms°C and the latent heat of fusion of ice is 80 cal/g, find the amount of ice (in g) which will melt in one minute.