One end of a steel pipe of length 660 m is struck a blow. A listener at the other end hears two sounds at an interval of 1 .89 second, one through the metal and the other through air. If velocity of sound in air is 330 m/s, then velocity in metal will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2000m/s
b
3000 m/s
c
4000 m/s
d
6000 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken thorough metal,tm=d/vm Time taken through air ta=d/va dvaâdvm=1â 89 or 660330â660vm=1â 89 or 2â1â 89=660/vm or vm=6000m/s