One end of a straight copper rod, carrying a current of 2A, is at the origin and the other end is at the point A whose co ordinates are (1m, 1m, 1m). A uniform magnetic field B→=1.5i^ T exists in that region, Direction of current in the rod is from the origin to point A. Then magnitude of force experienced by the rod is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 N
b
22 N
c
32 N
d
43 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F→=i l→×B→. Here l→=(i^+j^+k^)m∴ F→=2(i^+j^+k^)×1.5 i^ N=3(−k^+j)N∴ F=312+12 N=32 N