One end of a straight uniform 1 m long bar is pivoted on horizontal table. It is released from rest when it makes an angle 300 from the horizontal (see figure) . Its angular speed when it hits the table is given as n s−1, where n is an integer. The value of n is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0015.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to conservation of energymg l2sin θ=12Ipω2 here IP =ml23 ⇒ω=3g2l=3×102×1=15 rad/s