One face CD of a brass cube ABCD having length of side 10 cm is fixed and a tangential force is applied on the free face A. As a result the angular displacement of the other face is 0.18o. If shear modulus of brass is 4×1010 N/m2, the elastic potential energy stored in the cube is π2≈10
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
150 J
b
300 J
c
200 J
d
50 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Shear strain, θ=0.18o=π180×0.18rad=π1000rad∴ strain energy stored per unit volumeu=12ηθ2=12×4×1010×π10002 Jm3=2×1010×10106 Jm3=2×105 Jm3∴Total strain energy stored = volume x energy density =101003×2×105J=200 J