Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

One face of a rectangular glass plate,  6 cm thick,  is silvered. An object held 8 cm in front of the first face forms an image 12 cm behind the silvered face. The refractive index of the glass is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0001.2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Thickness of glass plate t=6 cm ;             Distance of the object u=8 cm ;            And distance of the image v=12 cm            Let x = Apparent position of the silvered surface in cmSince the image is formed due to reflection at the silvered face and by the property of mirror image.Distance of object from the mirror = Distance of image from the mirrorOr, x+8=12+6−x⇒x=5 cm            Therefore, refractive index of glass = Real depthApparent depth=65=1.2
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring