One fourth length of a uniform rod of length 2l and mass m is placed on a horizontal table and the rod is held horizontally. The rod is released from rest. The normal reaction on the rod as soon as the rod is released will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5mg27
b
4mg31
c
mg9
d
4mg19
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The torque applied by gravity about the edge O=τ=mg(3ℓ/4)⇒ I0α=34mg ......(a) where I0=Ig+m3ℓ42=mℓ212+916mℓ2=mℓ2413+94I0=31mℓ248 ......(b) (a) and (b) yield, α=3mgℓ/431mℓ2/48⇒ α=144g124ℓ=36g31ℓ ......(c)Newton's second law of motion:mg−N=ma .....(d)Kinematics: a=3ℓ4α=36g31Using (d) and (e) we obtainN=mg−m27g31⇒N=4mg31