A one meter long (both ends open) organ pipe is kept in a gas that has triple the density of air at STP. Assuming the speed of sound in air at S.T.P is 300 m/s . The frequency difference between the fundamental and second harmonic of this pipe is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
105 Hz
b
86.60 Hz
c
100 Hz
d
109.02 Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that speed of sound is given by VS=γPρ ∴ VgasVair=ρairρgas ⇒Vgas300=13 ⇒Vgas=3003 Now, Difference in frequency = n2−n1=Vgas2l=3003×2×1=86.60 Hz