One mole of an ideal gas at an initial temperature of T K does 6R. joules of work adiabatically. If the ratio of specific heats of this gas at constant pressure and at constant volume is 5/3, the final temperature of the gas will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
T+2.4 K
b
T -2.4K
c
T+4K
d
T-4 K
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
work done in adiabatic process =dW=-dU=-nCvdT here Cv= 3R2 6R=-3R2dT dT=-4 final temperature T-4