One of the most efficient engines ever developed operates between 2100 K and 700 K. It’s actual efficiency is 40%, what percentage of it’s maximum possible efficiency is?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40%
b
60%
c
66.67%
d
33.3%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
percentage efficiency of heat engine is η=Thot-TcoldThotx100---(1)given Thot=2100K, Tcold=700K substitute given values in above equation(1)η=2100−7002100×100η=14002100×100η=2003%, this is maximum possible efficiency of the engine given actual efficiency is 40% percentage of actual efficiency with respect to maximum possible efficiency is=actual efficiencymaximum efficiencyx100 =402003x100 percentage of actual efficiency with respect to maximum possible efficiency=60%
One of the most efficient engines ever developed operates between 2100 K and 700 K. It’s actual efficiency is 40%, what percentage of it’s maximum possible efficiency is?