An open capillary tube is lowered in a vessel with mercury. The difference between the levels of the mercury in the vessel and in the capillary tube ∆h = 4.6 mm. What is the radius of curvature of the mercury meniscus in the capillary tube? Surface tension of mercury is 0.46 N/m, density of mercury is 13.6 gm/cc.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1340m
b
1680m
c
11020m
d
Information insufficient
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
∆h = 2S cos θrρg = 2SRρg⇒R = 2S∆hρg=2×0.464.6×10-3×13.6×103×10=1680m
An open capillary tube is lowered in a vessel with mercury. The difference between the levels of the mercury in the vessel and in the capillary tube ∆h = 4.6 mm. What is the radius of curvature of the mercury meniscus in the capillary tube? Surface tension of mercury is 0.46 N/m, density of mercury is 13.6 gm/cc.