Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An open organ pipe has a fundamental frequency of 330 Hz. The first overtone of a closed organ pipe has the same frequency as the first overtone of this open pipe. What is the length of closed organ pipe (in cm)? (Speed of sound in air = 330 m/s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 37.5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Fundamental frequency of an open organ pipe, f1=v2l0⇒lo=v2f1=3302×330=0.50=50cmGiven, first overtone of closed organ pipe = first overtone of open organ pipeHence, 3v4lc=2v2lolc=34lo=34(0.50)=0.375m=37.5cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An open organ pipe has a fundamental frequency of 330 Hz. The first overtone of a closed organ pipe has the same frequency as the first overtone of this open pipe. What is the length of closed organ pipe (in cm)? (Speed of sound in air = 330 m/s)