An open organ pipe has a fundamental frequency of 330 Hz. The first overtone of a closed organ pipe has the same frequency as the first overtone of an open pipe. What is the length of closed organ pipe (in cm)? (Speed of sound in air = 330 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 37.5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fundamental frequency of an open organ pipe, f1=v2l0⇒lo=v2f1=3302×330=0.50=50cmGiven, first overtone of closed organ pipe = first overtone of open organ pipeHence, 3v4lc=2v2lolc=34lo=34(0.50)=0.375m=37.5cm
An open organ pipe has a fundamental frequency of 330 Hz. The first overtone of a closed organ pipe has the same frequency as the first overtone of an open pipe. What is the length of closed organ pipe (in cm)? (Speed of sound in air = 330 m/s)