An open pipe resonates with a tuning fork of frequency 500 Hz. it is observed that two successive nodes are formed at distances 16 and 46 cm from the open end. The speed of sound in air in the pipe is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
230 m/s
b
300 m/s
c
320 m/s
d
360 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance between two consecutive nodes =λ2=46−16=30⇒λ=60cm= 0.6m∴v=nλ=500×0.6=300 m/s