An open tank 10 m long and 2 m deep is filled up to 1.5 m height of oil of specific gravity 0.82. The tank is uniformly accelerated along its length from rest to a speed of 20 m/s horizontally. The shortest time in which the speed may be attained without spilling any oil is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 s
b
18 s
c
10 s
d
5 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v=u+axt, ax=v/ttanθ=axg=vtg=0.55 (in triangle ABC)⇒ t=10×2010=20s