An open U-tube contains mercury. When 11.2 cm of water is poured into one of the arms of the tube, how high does the mercury rise in the other arm from its initial level?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.56 cm
b
1.35 cm
c
0.41 cm
d
2.32 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let mercury rise in the other arm= xThen from pascal's lawPA=PB⇒11.2×ρwg=2xρHg ×gx=11.2×12×13.6=0.41 cm
An open U-tube contains mercury. When 11.2 cm of water is poured into one of the arms of the tube, how high does the mercury rise in the other arm from its initial level?