In order to raise a mass of 100 kg, a man of mass 60 kg fastens a rope to it and passes the rope over a smooth pulley. He climbs the rope with acceleration 5g/4 relative to the rope. The tension in the rope is (take g=10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
48758N
b
48752N
c
48754N
d
48756N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let T be the tension in the rope and a the acceleration of rope.The absolute acceleration of man is, therefore 5g4−a.Equations of motion for mass and man gives:T−100g=100a .....(i)T−60g=605g4−a .....(ii)Solving Eqs (i) and (ii), we get T=48754N