In order to raise a mass of 100 kg a man of mass 60 kg fastens a rope to it and passes the rope over a smooth pulley. He climbs the rope with an acceleration 5g/4 relative to rope. The tension in the rope is (g = 10 m/s2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For man T–mg = m(a–a1)For load T–Mg = Ma1Mg-mg=ma-m+Ma1Solving a1 = 2.19 m/s2T–100g = 100(2.19) ; T = 1219 NHere a = Acceleration of the man relative to the rope and a1 is the acceleration of the 100 kg mass i.e., acceleration of the rope. So acceleration of the man relative to the ground = (a-a1).