An organ pipe is closed at one end has fundamental frequency of 1500 Hz. The maximum number of overtones generated by this pipe which a normal person can hear is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14
b
13
c
6
d
9
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Critical hearing frequency for a person is 20,000Hz. If a closed pipe vibration in Nth mode then frequency of vibration n=(2N−1)v4l=(2N−1)n1(where n1 = fundamental frequency of vibration)Hence 20,000 =(2N−1)×1500⇒N=7.1≈7Also, in closed pipe Number of over tones = (No. of mode of vibration) –1 = 7 – 1 = 6.
An organ pipe is closed at one end has fundamental frequency of 1500 Hz. The maximum number of overtones generated by this pipe which a normal person can hear is :