An organ pipe of effective length 0 . 6 m is closed at one end. Given that the speed of the sound in air is 300 m/sec, the two lowest frequencies for the pipe are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25OHz,75OHz
b
250 Hz, 5O0 Hz
c
125Hz, 375 Hz
d
125Hz,250Hz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n=(2r+1)V2l where r=0,1,2,⦠n1=V4l=3004Ã0â 6=125Hz n2=3V4l=3n1=375Hz