Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An organ pipe, open from both ends produces 5 beats per second when vibrated with a source of frequency 200 Hz. The second harmonic of the same pipes produces 10 beats per second with a source of frequency 420 Hz. The frequency of source is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

195 Hz

b

205 Hz

c

190 Hz

d

210 Hz

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Initially number of beats per second = 5∴ Frequency of pipe = 200 ± 5 = 195 Hz or 205 Hz  ...(i) Frequency of second harmonics of the pipe = 2n and number of beats in this case = 10∴ 2n = 420 ± 10 ⇒ 410 Hz or 430 Hz ⇒ n = 205 Hz or 215 Hz                         ... (ii) From equation (i) and (ii) it is clear that n = 205 Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring