An orifice is present on the vertical wall of a water tank at a depth h below the free surface of water. When h = 4m, rate of flow of water through the orifice is 0.25 m3s. What will be the rate of flow of water when h = 9m?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.825 m3/s
b
0.625 m3/s
c
0.425 m3/s
d
0.375 m3/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If ‘a’ be the cross-sectional area of the orifice, then rate of flow Q=a2gh∴ Q∝h⇒Q1Q=h1h⇒Q10.25=94⇒Q1=0.375m3s