An ornament weighing 36 g in air weighs only 34 g in water. Assuming that some copper is mixed with gold to prepare the ornament, find the amount of copper in it.Specific gravity of gold is 19.3 and that of copper is 8.9.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.2 g
b
4.4 g
c
1.1 g
d
3.6 g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that mreal =36g,mapp =34g . Density of gold ρAu=19.3g/cc Density of copper ρCu=8.9g/cc We know that loss of weight = weight of displaced water =36−34=2g= Buoyant force =B Here, mreal =mAu +mCu=36g ..........(i) Let v be the volume of the ornament in cm3. Then B=v×ρw×g=2×g ⇒ mAuρAu+mCuρCuρw×g=2×g⇒mAuρCu+mCuρAu=2ρAuρCu⇒8.9mAu+19.3mCu=2×19.3×8.9=343.54.........(ii) From Eqs. (i) and (ii), 8.9mAu+19.3mCu=343.54⇒ 8.9mAu+mCu+10.4mCu=343.54⇒ 8.9×36+10.4mCu=343.54⇒mCu=2.225g So the amount of copper in the ornament is 2.2g .