The oscillating electric field of an electromagnetic wave is given by EY=30sin[2×1011t+300πx]Vm−1. Then , the value of wavelength of the electromagnetic wave is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1150m
b
1100m
c
150m
d
1250m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given equation is EY=30sin[2×1011t+300πx]Vm−1Comparing the given equation with the equation of EY=E0sin[2πtT+2πxλ] we get, 2πλ=300π ⇒1λ=150 ⇒λ=1150m