In outer space where gravity is zero, acceleration of a rocket of mass 100 kg is 12 m/s2. If velocity of exhaust gases relative to the rocket is 300 m/s, then rate of consumption of fuel is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T = Thrust generated = 100 x 12 N = 1200 NNow, Vrdmdt=T⇒dmdt=TVr=1200300 kg/s=4 kg/s