In a P type silicon conductor ni= charge carrier concentration of 4.4×1019m−3. The density of dopant is 3.8×1024Atom/m3. The electron and hole mobility are 0.5 and 0.4 m2V−1s−1 respectively. What is the conductivity before and after addition of dopant respectively
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.0×10−20Ω−1m−1 , 2.0×106Ω−1m−1
b
5.1×10−19Ω−1m−1 , 1.95×106Ω−1m−1
c
6.0×10−20Ω−1m−1 , 1.99×108Ω−1m−1
d
6.336 Ω−1m−1 , 2.432×105Ω−1m−1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Conductivity before doping σ=nieμe+μh⇒σ=4.4×1019×1.6×10−190.4+0.5 ⇒σ=6.336 Ω−1m−1Conductivity after doping, σ=nhe μh=3.8×1024×1.6×1019×0.4=2.432×105Ω−1m−1