A packet is dropped from a balloon that is moving upward when the balloon is at a height 60 m above ground. If the speed of the balloon at the moment of release of packet is 5 m/s, time taken by the packet to reach ground will be: (take g = 10 m/s 2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 sec
b
4 sec
c
2 sec
d
3.2 sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By using s=ut+12at2-60=5T+12-10T2= T2 -T - 12=0T=4s