Pankaj and Sudhir are playing with two different balls of masses m and 2m, respectively. If Pankaj throws his ball vertically up and Sudhir at an angle θ with the verticle, both of them stayin our view for the same period. The height attained by the two balls are in the ratio
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2:1
b
1:1
c
1:cosθ
d
1:secθ
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of flight for the ball thrown by Pankaj, T1=2u1gTime of flight for the ball thrown by SudhirT2=2u2 sin90∘−θg=2u2 cosθgAccording to problem T1=T2⇒2u1g=2u2cosθg⇒u1=u2cosθHeight of the ball thrown by pankaj H1=u122gHeight of the ball thrown by SudhirH2=u22sin290∘−θ2g=u22cos2θ2g∴ H1H2=u12/2gu22cos2θ/2g=1 As u1=u2cosθ