A paper, with two marks having separation d, is held normal to the line of sight of an observer at a distance of 50m. The diameter of the eye-lens of the observer is 2mm. Find the least value of d (in cm), so that the marks can be seen as separate? The mean wavelength of visible light may be taken as 5000 A0
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0001.25.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Angular limit of resolution of eye, θ=λd , where, d is diameter of eye lens. Also, if y is the minimum separation between two objects at distance D from eye then θ=yD ⇒yD=λd ⇒y=λDd..........................1 Here, wavelength λ=5000A0=5×10−7m D=50 m Diameter of eye lens = 2 mm = 2×10−3m From eq.(1) minimum separation is y=5×10−7×502×10−3=12.5×10−3m=1.25 cm