A parachutist drops freely from an airplane for 10 s before the parachute opens. He then descends with a uniform retardation of 2.5 ms-2. If he bails out of the plane at a height of 2495 m and g is 10 ms-2, his velocity on reaching the ground will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 ms-1
b
10 ms-1
c
15 ms-1
d
20 ms-1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial velocity of dropping = zero Let v1 be velocity at end of 10 s⇒v1=gt⇒v1=100ms−1Distance travelled during this time ish1=v122g=(100)22(10)⇒h1=500mSo, a remaining distance of 2495-500 = 1995 m has to be travelled with a retardation of 2.5 ms-2. Let the parachutist strike the ground with velocity v.Then v2−v12=2ah−h′⇒v2−(100)2=2(−2.5)(1995)⇒v2=10000−9975⇒v2=25 ⇒v=5ms−1