A parallel beam of light of wavelength 6000 A is incident normally on a slit of width 0.2 mm. The diffraction pattern is obsessed or a screen which is placed at the focal plane of a convex lens of focal length 50 cm. If the lens is pl,aced dose to the slit, the distance between the minima om both sides of central maximum will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 mm
b
2 mm
c
3mm
d
4mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The angular separation of minima on both side of central maximum of single slit is 2 θ where e is given byesinθ=λ or sinθ=λ/d sinθ=6000×10−100.2×10−3=3×10−3 or θ≈3×10−3rad (∵sinθ≈θ) when tho lens is placed close to the slit, then x=ftanθ≈fθ wherc x is the distarce of ftst minlmum from the contral maximum.The distance between two minima on both sides of ceDtral maximum is 2x=2fθ=2×0⋅5×3×10−3=3×10−3m=3mm