A parallel beam of monochromatic light of wavelength 5000 Å is incident normally on a single narrow slit of width 0.001 mm. the light is focused by convex lens on a screen placed on focal plane. The first minimum will be formed for the angle of diffraction equals to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0o
b
15o
c
30o
d
50o
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a narrow slit, esinθ=nλ sinθ=λd (∵n=1) or sinθ=5000×10−100.001×10−3=0.5 θ=sin−1(0⋅5)=sin−1(1/2)=30∘