A parallel beam of monochromatic light of wavelength 5000 Å is incident normally on a single narrow slit of width 0.01 mm. The light is focussed by a convex lens on a screen placed in focal plane. The first minimum will be formed for the angle of diffraction equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0o
b
1.5o
c
3o
d
5o
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
First minima sinθ=λd=5×10−710−5sinθ=5×10−2θ=.05rad=0.05×180π=93.14=30