A parallel beam of monochromatic light of wavelength 6000 A0 is incident normally on a narrow slit of width of 0.002 mm . The light is focussed by a convex lens on a screen placed on a focal plane. The first minimum is formed for the angle of diffraction equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
00
b
150
c
sin−1(0.3)
d
600
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wavelength λ=6000 A0=6000×10−10 m Slit width a=0.002 mm=0.002×10−3 mAngle of diffraction θ=? asinθ=nλ⇒sinθ=nλa=1×6×10−72×10−6=0.3 ∴ θ=sin−1(0.3)