Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A parallel plate of capacitor made of circular plates each of radius 20.0 cm has a capacitance 100pF. The capacitor is connected to a source of 220 V and angular frequency of  200 rad/s, the rms value of the displacement current is __________μA

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0004.40.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given : Erms=220V, ω=200rad/sCapacitance,  C=100pF=100×10−12FRms value of the displacement current is same as  conduction current =  Irms=ErmsXC⇒Irms=Erms1/ωC              ⇒ Irms=Erms×ωC =220×200×100×10−12=44×10−7=4.4×10−6         ⇒Irms=4.4μA
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring