A parallel plate capacitor of plate separation 8.85 mm is connected in an electric circuit having source voltage 400V. What is the value of the displacement current for10-6 sec , if the plate area is 60cm2 ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.4mA
b
1mA
c
4.2mA
d
2.2mA
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Displacement current ID=∈odϕEdt since ID=dqdtand ϕ=q∈0 ⇒ID=∈oEAt ⇒ID=∈o(V/d)At ⇒ID=8.85×10−12×400×60×10−48.85×10−3×10−6 ⇒ID=24×10−4A=2.4×10−3A = 2.4 mA