A parallel plate capacitor whose capacitance C is 14 pF is charged by a battery to a potential difference V=12V between its plates. The charging battery is now disconnected and a porcelain plate with k=7 is inserted between the plates, then the plate would oscillate back and forth between the plates with a constant mechanical energy of ____ pJ. (Assume no friction)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 864.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The battery is charged to a potential U the energy stored in capacitor U=Q22C= 12CV2=12×14×12×12=7×144 pJ When a dielectric plate is introduced the energy will change keeping charge constant as it is disconnected with batteryThe new energy of capacitor U1=Q22C1=Q22C K=UK=7×1447=144pJThe change in energy will impose to the plate and it oscillates with energy of U−U1=7×144−144 =6×144 =864pJ [Note: Assume thickness of porcelain plate same as gap between capacitor plates]