A parallel-plate capacitor with plate area 100 cm2, separated by a distance of 1 mm. A dielectric of dielectric constant 5.0 and dielectric strength 2.0×107V/m is filled between the plates. Find the maximum charge (in μC) that can be stored on the capacitor without causing any dielectric breakdown. ε0=8.85×10−12C2/N−m2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.85.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the charge on the capacitor be Q. The surface charge density should be σ=QA and the electric field E=QKAε0This electric field should not exceed the dielectric strengthEbreak =2.0×107V/m∴ If the maximum charge which can be given is Q thenQKAε0=Ebreak Q=Ebreak ×KAε0=2.0×107×(5.0)×10−2×8.85×10−12=8.85×10−6C=8.85μC