A paramagnetic sample shown a net magnetisation of 8 A/m. When placed in an external magnetic field of 0.6T at a temperature of 4K. When placed in an external magnetic field of 0.3T at a 16K , then find magnetisation ( in A/m) at this temperature
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From Curie’s Law we can deduce a formula for the relation between magnetic field Induction, temperature and magnetisation I ∝BT⇒I2I1=B2B1×T1T2Put I1=8A/m , B1=0.6 , T1 = 4K , B2=0.3TT2=16KI2=?∴I28=0.30.6×416⇒I2=1A/m