A particle accelerates from rest at a constant rate for some time and attains a velocity of 8 m/sec. Afterwards it decelerates with the same constant rate and comes to rest. If the total time taken is 4 sec, the distance travelled is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
32 m
b
16 m
c
4m
d
None of the above
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
8=at1 and 0=8−a4−t1 or t1=8a∴8=a4−8a8 =4 a-8 or a=4and t1 = 8/4 = 2secNow, s1=0×2+12×4(2)2 or s1=8ms2=8×2−12×4×(2)2 or s2=8m∴s1+s2=16m