A particle is acted upon by a force F which varies with position x as shown in figure. If the particle at x = 0 has kinetic energy of 25 J, then the kinetic energy of the particle at x = 16 m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45 J
b
30J
c
70J
d
20J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done W = Area under F-x graph with proper signW = Area of triangle ABC + Area of rectan gle CDEF + Area of rectangle FGHI + Area of rectangle IJKLW = [12×6×10]+[4×(-5)]+[4×(5)]+[2×(-5)] = 30-20+20-10 = 20JAccording to work energy theoremKf-Ki = Wor (Kf)x=16m-(Ki)x=0m = W (Kf)x=16m = (Ki)x=0m+W= 25 J+20 J (Using (i))= 45 J