A particle of charge q and mass m is subjected to an electric field E=E01−ax2 in the x-direction, where a and E0 are constants. Initially the particle was at rest at x = 0. Other than the initial position the kinetic energy of the particle becomes zero when the distance of the particle from the origin is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1a
b
3a
c
2a
d
a
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From work-energy theoremdK=dW=qEdx=qE01-ax2dx∴ΔK=qE0∫0x1-ax2dx =qE0x-ax33=0 ⇒x1-a3x2=0⇒x=0,±3a