A particle collides with 15 ms−1 at an angle 600 from vertical on a smooth horizontal surface. The coefficient of restitution (e) is 13. The range R, as shown in diagram will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.5 m
b
12 m
c
11.25 m
d
12.75 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given e=13tanϕ=1etanθtanϕ=3⇒sinϕ=310Along horizontal,m×15sin60∘=m×vsinϕv=155102×3=13.7ms−1x=v2sin2π2−ϕg=v2sin2ϕg=(13.7)2×2×31010=11.25m